Data publikacji: 13.05.2020

Kupno mieszkania. Banki zaostrzają kryteria! Trudniej o kredyt hipoteczny!

To kolejny efekt uboczny szalejącego wirusa. Banki coraz ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów hipotecznych, każdy wniosek to wnikliwa analiza i indywidualna decyzja. Dodatkowo na kształt warunków kredytowych wpłynęły dwie zmienne. Jeną z nich jest cena nieruchomości która w najbliższym czasie może spaść, i branża w której pracuje klient starający się o kredyt, czy nie w grupie ryzyka (branża gastronomiczna, rozrywkowa itp.).

mieszkania w bloku - apartamentowiec


Banki zaostrzają politykę kredytową!

Pieniądz nigdy nie był taki tani. Stopy procentowe zostały obniżone do rekordowego poziomu, tym samym raty kredytu poszły w dół.

Wydawałoby się że to dobra wiadomość dla klientów banków. Sytuacja niestety trochę się skomplikowała banki w obawie o spadek cen nieruchomości i wypłacalność klientów wprowadzają nowe obostrzenia m.in. podnoszą kwotę wkładu własnego, w niektórych bankach została podniesiona nawet do 30% wartości nieruchomości.

Bank nigdy nie traci. Stopy procentowe idą w dół, banki podwyższają marże, wraz ze stawką WIBOR wyznaczają oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Obecnie o kredyt hipoteczny trudniej osobom prowadzącym działalność gospodarczą, osobom wykonującym pracę na umowie o dzieło, na umowie zlecenie i na samozatrudnieniu.

Co z cenami mieszkań?

Ceny nieruchomości zatrzymały się w miejscu, a nawet powoli zaczęły spadać. Dużych obniżek jak na razie nie widać, jest oczekiwanie na to co się wydarzy w najbliższych miesiącach. Chociaż już docierają pierwsze informacje że cześć klientów (nawet 20% klientów) chce rozwiązać umowę z deweloperem m.in. powołując się na epidemię Covid-19.

Rynek pierwotny i podejście deweloperów.

Rozpoczęte inwestycje są kontynuowane, obostrzenia nie dotknęły w większym stopniu branży budowlanej. Prawdopodobnie większość terminów będzie będzie dotrzymana. Natomiast wielka niewiadoma może dotyczyć decyzji o rozpoczynaniu nowych inwestycji. Brak nowych inwestycji to mniejsza ilość mieszkań na rynku w przyszłości, mniejsza podaż przy dużym popycie w najbliższy czasie może zatrzymać spadek cen i doprowadzić do tego że nieruchomości w dalszym ciągu będą drożały.
Miejsce na komentarz:
Podpis:
 
= (oblicz wynik)


2020-05-14   Agata
Czy to czyta ten Pan co tak z żoną od kilku lat spacerują i oglądają te mieszkania które będą kupować już w przyszłości za ułamek ceny która obecnie obowiązuje? Ciekawe czy już uzbierał pokaźną sumkę?
2020-05-13   Jacek from Gdańsk
No tak jak ktoś liczył na tańsze kredyty hipoteczne to się przeliczył. Banki muszą zarobić również na podatek bankowy za który płacimy my wszyscy. I znowu przysłowiowy Jan Kowalski dostał rykoszetem.

Życie i praca w Kanadzie i mocne Resume

Praca w Kanadzie

Dlaczego warto rozważyć emigrację i życie w Kanadzie? Styl i poziom życia w Kanadzie i ułatwienia dla Europejczyków.


Rynek mieszkań w czasach Covid-19

Rynek mieszkań w czasach Covid-19

Trudne czasy dla osób które rozważały zakup mieszkania - banki zaostrzają politykę kredytową.


Koronawirus (COVID-19) wywrócił rynek pracy!

Koronawirus (COVID-19) wywrócił rynek pracy!

Duże zmiany na rynku pracy, zamiast podwyżek pensji mamy obniżkę lub zamrożenie wynagrodzenia.


Praca w handlu / oferty pracy

Praca w handlu

Praca w handlu praca dla osób które nie posiadają kierunkowego wykształcenia.


Osoby bezrobotne z wyboru

Bezrobocie z wyboru

Czy da się żyć na garnuszku państwa?